כלב אמסטף – כך תגדלו אותו בנחת

כלב אמסטף – כלב האמסטף הוא גזע שנחשב למסוכן בישראל, ואפשר לראות זאת במגוון של פרסומים וסיפורים שונים. אך האמת היא, שמדובר בגזע כלב מאד מתוק ונחמד שאפשר לגדלו בנחת ובאהבה. ומיד גם נספר לכם איך.

אמסטף – נעים להכיר

המקור הגזעי של האמסטף הוא למעשה הבול טרייר. כשחוקרי הגזעים מנסים לצמצם את הטרייר הקדמוני שבעצם לקח חלק ביצירת האמסטף, הם מגיעים למסקנה שהטייר האנגלי הלבן והטרייר האנגלי השחור חום הם חלק משמעותי ממעורבות האמסטף.

מקור השם של הגזע האמריקאי היה פיטדוג או למעשה פיטבול טרייר. אך המרביעים האמריקאים רצו לפתח את הגזע לגזע יותר מאסיבי וכבד וכך עם השנים שינו את השם לאמריקן סטאפורדשייר טרייר כאשר הקיצור הוא אמסטף.

כיום האמסטף נחשב פחות לכלב קרבות, אלא לכלב נחמד ויותר חביב מאבותיו ההיסטוריים והקדמונים. חלק מהמוניטין החביב שלו גם נבנה כאשר החל להופיע במגוון של סדרות וסרטים אמריקאיים תוך שהוא מכוון ככלב חיית מחמד ביתי לכל דבר.

כלב האמסטף – קווים לדמותו

אמסטף הוא כלב מאד מרשים. הוא דומה לכלב בולדוג, אך הוא נמוך מהבולדוג ואף שרירי יותר ממנו. משקלו של זכר האמסטף ונקבת האמסטף הוא משקל זהה והטווח שלו הוא 28 ק"ג ועד ל40 ק"ג.

מבנה הגוף של האמסטף הוא חסון שרירי ומוצק ועל כן הוא משדר עוצמה משמעותית. למרות שנראה לא גמיש, הוא חינני, גמיש, ובעל כושר משמעותי אך זאת בתנאי שמקפידים על תזונה נכונה בריאה ומאוזנת, וכמובן פורקים אנרגיה.

הלסת של האמסטף היא החזקה ביותר מבחינת גזעי הכלבים, הגולגולת שלו רחבה מאד ואזניו הקטנות ממוקמות במיקום גבוה בראשו המופלא.

הפרווה שלו היא קצרה וזיפית, והוא יכול להיוולד בגווני לבן, שחור, אפור וגם בשילוב של שלושת הצבעים. חשוב שתברישו את פרוות האמסטף לפחות אחת לשבוע.

האמסטף הוא כלב בעל תוחלת חיים של עד 16 שנים, הוא חכם מאד, חד, אוהב את בני האדם, סקרן, אמיץ ודרוך מאד. כמו כן, אמסטף מסתדר נהדר עם חיות מחמד אחרות כאשר הוא מורגל לכך.

למה אמסטף נחשב כמסוכן?

לצערנו האמסטף הוגדר ככלב מסוכן בישראל בשל כמה מקרי תקיפה ונשיכה. המוניטין הגרוע שיצא לכלב זה הוא בעיקר בגלל האילוף הלא ראוי ועידוד התוקפנות לקרבות.

בישראל האמסטף הוגדר ככלב מסוכן בעקבות מספר מקרים של תקיפה ונשיכה והמדינה עושה מאמצים רבים למנוע את גידול הכלבים האלו.

כאשר אתם מגדלים כל כלב הנכנס לקטגוריה של כלבים מסוכנים יש איסור להוליך את הכלבים ללא רצועה. ואתם מחוייבים להלביש אותם במחסום פה.

מומלץ שלא לגדל את הכלבים בגינה, כל כלב. לאו דווקא אמסטף. גידול הכלבים במתחם חיצוני ולא בתוך הבית יכול לעודד אגרסיביות אצל הכלבים, ועל כן ראוי להשאירם קרוב לבני האדם, למשפחה, ואל האנשים אליהם הם מרגישים בנוח.

אגב, ניתן לצפות במספר כלבי אמסף למכירה בחנויות יד 2, הומלס ועוד, מומלץ לגשת, לראות אותם בסביבה הבייתית שלהם או בטבע במידה ומדובר בכלב שגדל בסביבה טבעית, להכיר אם מדובר בגור או גם לאמץ.

כלבי אמסטף יכולים להיות חמודים

 

איך לאלף נכון את כלבי האמסטף

הרבה אנשים שואלים איך אפשר לאלף סוגי כלבים גדולים מגזעים שונים. בין אם אתם מאלפים כלב אמסטף ובין אם אתם מאלפים כלב מסוג קולי חשוב פשוט להתאים את שיטת האילוף אל הכלב ולאלף נכון.

על איכות המאלפים ומקצועיות המאלפים אסור להתפשר, המפתח הוא אילוף בחשיפה נכונה של הכלב כבר משלבי היותו גור לסיטואציות שונות, למקומות שונים וגם לכלבים זרים ואנשים שונים. אילוף נכון יגרום גם לכלב לנבוח כמה שפחות, אך שימו לב כי זו לא המטרה.

ככל שתחשפו את הכלבים יותר למגוון הסיטואציות, הכלבים האחרים והאנשים כך הם יהיו בגיל הבגרות יותר מאולפים ומאוזנים. אילוף איכותי לכלבים הנחשבים למסוכנים יביאו לכך שהם יהיו בסיטואציה שבה הם כלבי משפחה לכל דבר ואינם מסוכנים.

כלבי פיטבול, בול טרייר ואמסטף הם כלבים בעלי כוח משמעותי וחזק ובעלי לסתות חזקות. כלבים אלו שאינם מאוזנים ואינם מאולפים עלולים להפוך לחסרי שליטה ולהגיע לסיטואציות מסוכנות מול בני אדם בגירים וגם מול ילדים. ולכן, חשוב מאד להקפיד על אילוף איכותי ומקצועי ברמה גבוהה.

כלבי אמסטף יכולים להיות כלבי שמירה מדהימים, כאמור, בתנאי שהם עברו את האילוף הנכון. במידה והם לא במצב אילוף נכון הם עלולים להיות מרושעים ואגרסיביים.

גידול אמסטף בבית

אם אתם מאלפים נכון, גם גידול כלב אפגני או כלב רוח יכול להיות דומה לגידול כלב אמסטף. המוניטין הגרוע לגזע המדהים הזה נוצר בשל אילוף לא נכון, והכנתו לקרבות כפי שעשו עם אבות אבותיו.

אמסטף ככלב בית מאד יאהב את בעליו, ירצה תמיד לרצות אותם ויהיה כלב שמירה נאמן ומרגש שגם יודע להעניק אהבה בחזרה. כאשר אתם מגדלים אמסטף בבית חשוב מאד לפרוק אנרגיה לכלב. בכלל, לכל כלב. אך בפרט לכלב אמסטף שחייב פורקן אנרגיה נפשית ופיזית. אחרת, הוא עלול להוציא את האנרגיה הזאת על הריהוט בבית, או על פירוק חפצים, בגדים ונעלים.

למרות שהאמסטף נחשב לכלב מסוכן הוא בהחלט יכול בגידו הנכון להיות גם בסביבת ילדים ולגדול עם חיות מחמד נוספות בבית. הכל תלוי בגישת האילוף שלכם, ובגישה הכללית שלכם לכלב.

איך מוצאים את המאלפים הנכונים?

מציאת מאלפים מתאימים אינה שונה ממציאת כל איש מקצוע זה או אחר. עליכם לקחת בחשבון המלצות רלוונטיות, לשים דגש על מקצועיות גבוהה וכמובן על יחסי אנוש.

אם אין לכם חברים קרובים, משפחה, או קולגות עליהם אתם סומכים או שאתם פשוט לא מכירים אנשים שיש להם שירות אילוף מקצועי כיום ישנן פלטפורמות דיגיטליות מעולות שיכולות לאפשר לכם לקבל חוות דעת רלוונטיות, ביקורות וכל דעה זו או אחרת. חשוב לציין שישנן גם פלטפורמות שמאמתות את חוות הדעת כך שבוודאות תוכלו לקבל אינדיקציה אמיתית לאותם מאלפים.

כאשר אתם מחפשים מאלפים חשוב להעניק חשיבות רבה גם לכימיה שיש לכם עם אנשי המקצוע. אילוף יכול להתחלק לשתי סיטואציות. אילוף ביתי או אילוף פנסיון. במידה וזהו אילוף פנסיון אז מדובר על אילוף שנמצא במסגרת חיצונית, ולא בהשתתפותכם.

במידה וזהו אילוף ביתי יש לכם חלק מלא באילוף ואתם בהחלט לוקחים חלק משמעותי בסוג האילוף, בשיטה ובהכרת הכלבים לעומק. כמו גם, הכלבים מכירים אתכם לעומק תוך כדי האילוף.

מאמרים נוספים:

בריאות הכלבים

כלבי אמסטף הם כלבים חסונים ובריאים ובעלי מערכת חיסונית חזקה מאד. אך לצערנו לגזע האמסטף יש נטיה לסבול מבעיות בריאותיות של מפרקי ירך פגומים, דלקות פרקים, כאבים, צליעה, קטרקט ועוד. על כן חשוב כן להגיע אל ווטרינרים לביקורים קבועים על מנת למנוע בעיות ובכלל לתת טיפולים מקדימים לבעיות אלו ואחרות המתאימות לגזע ובכך לטפח את חיי הכלב באופן יומיומי ובשגרה.

בנוסף, היות ואמסטף לצערנו נחשב בתור כלב מסוכן, קיימת חובת עיקור, על כן חשוב לעקר על מנת שלא תקבלו דוחות מיותרים. הרבעתו של הגזע ומכירתו אינה חוקית בארץ.

מכירת הכלב צריכה להיעשות אך ורק בסיוע רכז הגזע, רכישתו תחת רכז הגזע תבטיח לרוכשים תעודות יוחסין, אישורי בריאות ועמידה בתו התקן הבינלאומי.

במידה ואתם מחליטים לאמץ, אימוץ הוא בתשלום סמלי לצורך סל אימוץ הממן למעשה את העיקור ואת החיסונים.

אם אתם רוכשים גור אמסטף ממגדל פרטי שלא מספק לכם תעודות שימו לב שבית הגידול של הכלב עלול להיות לא חוקי. על כן, גור שאינו מוכר וללא אחריות עלול לגרום לבעיה זו או אחרת בעתיד.

היות והרבעה ומכירה של הגזע אינה חוקית ואף נחשבת כעבירה על החוק, ישנה הגבלה בגידול האמסטף, הבול טרייר, הרוטוויילר וגם הפיטבול.

אילוף מוקדם ומוצלח יעשה פלאים

אם כך אפשר בהחלט לסכם, אילוף מוקדם ומוצלח יעשה פלאים ויהפוך את אותו כלב אמסטף מתוק שאימצתם או רכשתם לכלב ביתי אוהב, נאמן, וגם קשוח במידת הצורך כמובן על מנת להגן על עצמו.

במידה ובחרתם אילוף שאינו נכון אתם עלולים להביא את הכלב למצב תוקפני מאד כלפי כלבים אחרים או כלפי אנשים. הסכנה בתקיפה עלולה להוביל לנזק רפואי משמעותי וגם למוות.

אלפו את הכלב, הפכו את האמסטף לכלב שהוא כלב משפחה לכל דבר היות ומדובר בגזע איכותי וחכם, האילוף המתאים יביא אותו לנאמנות ואהבה אליכם, אל ילדים, ואל מבוגרים.

פריקת אנרגיה מתאימה, אהבה, הכלה, חמלה ובחירת אנשי המקצוע המתאימים שילוו אתכם יביאו אתכם אל המסלול שבו תוכלו ליהנות מהכלבים ומאהבה ללא תנאים, והכלבים שלכם יזכו למשפחה אוהבת ובעלים שאוהבים אותם ללא תנאים.

מי שמכיר היטב את עולם הכלבים, בין אם נחשף אליהם בגיל צעיר ובין אם נחשף אליהם בגיל מבוגר יותר מתאהב ומתמכר במהרה אל הלב הרחב, הנאמנות והאהבה הטהורה שהכלבים יודעים להעניק.

תוכן עניינים

אילוף כלב תוקפן
אילוף כלבים
אילוף כלב תוקפן בצורה נכונה ומקצועית

אילוף כלב תוקפן בצורה נכונה ומקצועית – ניסיון לאלף כלב בעל בעיות התנהגות מחייב ידע מקצועי והכשרה מעשית. בנוסף, כדאי לנצל את ההזדמנות ולנסות לאלף