אילוף כלבים נגד נביחות מתמשכות (רמז: קולר)

אילוף כלבים נגד נביחות מתמשכות – כלבים נובחים, זה ידוע, אולם יש כלבים הנובחים באופן מתמשך או שנובחים באופן מפחיד על עוברי אורח תמימים ברחוב. בעלי כלבים מחפשים פתרונות להתנהגויות שליליות אלו של כלביהם, כאשר אילוף כלבים הינו הפתרון המקצועי המקיף ביותר לבעיה נפוצה זו. החדשות הטובות: ישנם אמצעים ספציפיים לאילוף כלבים בעניין זה – כגון קולר נגד נביחות, ועוד. מאמר שנובח, לא נושך…

ישנו פתגם עממי שאומר "כלב נובח, לא נושך". הסטנדאפיסט הוותיק רועי לוי אמר על זה פעם ש"בטח לא נושך… יפסיק לנבוח, יתחיל לנשוך". צחוק בצד, רבים חוששים שזה בדיוק מה שעלול לקרות: כלבים הנובחים על עוברי אורח באופן תוקפני, מאיים ומתמשך, עלולים גם בשלב מסויים לנשוך אותם.

מעבר לכך, נביחות מתמשכות של כלבים הינם מטרד רעש גדול, הן עבור בעלי הכלבים והן עבור שכניהם. לכן, כאשר כלב נוהג לנבוח ממושכות ובאופן קבוע, בעליהם מחפשים כל מיני סוגים של פתרונות לבעיה קשה זו.

בתחילה, הם מחפשים מוצרים, גימיקים וצעצועים האמורים להרגיע את הכלב, להסיח את דעתו ולהפחית את הנביחות הקולניות והממושכות שלו; במקרים רבים, אותם מוצרים לא מספקים את הסחורה ולא מצמצמים את התופעה.

רק אחרי שניסו כל מיני מוצרים וטכניקות אילוף עצמי לכלבים, פונים בעלי כלבים הסובלים מנביחות כלביהם לאילוף כלבים מקצועי אצל מאלף כלבים. מאלפי כלבים בעלי ידע וניסיון יודעים לטפל בבעיה נפוצה זו, בין היתר באמצעות כלים מקצועיים – קולר נגד נביחות, רצועה לכלב ייעודית לריסון נביחות, חטיפי אילוף לכלבים ועוד.

קולר נגד נביחות

אחד הכלים החשובים ביותר שיש בידי מאלפי כלבים הינו קולר נגד נביחות. זהו קולר מיוחד, אשר גורם לגירוי לא נעים לכלב כאשר הוא נובח. בכך נוצר לאורך זמן גירוי מותנה במוחו של הכלב, בין נביחות יתר מתמשכות, לבין גרימת הגירוי או התחושה הבלתי נעימה, ובכך הדבר מעודד את הכלב שלא לנבוח.

ישנם סוגי קולר נגד נביחות העובדים על גירוי אולטרא-סאונד, גירוי חשמלי וגם ספריי ריח. במודל החשמלי, עם קולר נגד נביחות בעל רכיב אלקטרוני המזהה נביחות לאורך זמן, ומגביר פולסים חשמליים עדינים ובלתי מזיקים לכלב ככל שהנביחות מתמשכות, בדרגות שונות.

במודל אולטרא-סאונד, הגירוי הוא קולי, באמצעות צפצופים. מודל זה בדרך כלל מתאים לכלבים קטנים, ויש ויכוח בקהילה המקצועית של מאלפי כלבים לגבי יעילותו, שכן במקרים רבים הכלב מתרגל לקולות הצפצוף וחוזר לנבוח.

המודל של הספריי, חיישן הנביחות המזהה נביחות מתמשכות משחרר ספריי עם ריח לא נעים עבור הכלב, בצורה של תרסיס המופק מצמח ציטרונלה. שחרור התרסיס הינו מדוד, והאפקטיביות של מודל זה הוכחה כיעילה מאוד, אם כי יש מאלפי כלבים הטוענים כי זוהי ענישה "קשה" מדי, בגלל שריח התרסיס נדבק לזמן רב מדי לפרוות הכלב.

רצועה לכלב נגד נביחות

בניגוד למודל של קולר נגד נביחות, הבנוי כמכשיר אוטומטי המצוי כל העת על הכלב, רוצה לכלב נגד נביחות עובדת רק בנוכחות הבעלים של הכלב, למשל בטיול עם הכלב. הרעיון המרכזי של רצועה לכלב נגד נביחות, הינו יצירת גירוי שלילי לכלב בעת שהוא נובח, על ידי הרצועה שלו, הכולל אלמנטים דוקרניים או לא נעימים לכלב, הנכנסים לפעולה בעת משיכה ברצועה.

מודל זה של אילוף נגד נביחות אפקטיבי כאמור במיוחד בעת טיול או פעילות משותפת בין הבעלים או המאלף לבין הכלב, ולמעשה הוא אינו אוטומטי אל מותנה בפעולה של המאלף או הבעלים.

תוכן ממומן:

חטיפי אילוף לכלבים

חטיפי אילוף לכלבים הינו כלי פופולארי בקרב מאלפי כלבים ובעלי כלבים, כאשר הרעיון המרכזי הוא אילוף כלבים באמצעות תמריצים חיוביים בכל פעם שהכלב מתנהג באופן חיובי. בניגוד לקולר נגד נביחות, אילוף כלבים נגד נביחות באמצעות חטיפי אילוף לכלבים הינו אילוף על בסיס חיובי ולא על בסיס יצירת גירוי שלילי לכלב.

כלומר, ההתניה הנוצרת במוחו של הכלב הינה חיובית – לפיה, אם הוא מפסיק לנבוח, הוא מקבל חטיף. לאורך זמן, ההתניה מתחזקת. יש בכך יתרון שבו לא גורמים לכלב אי נעימות, אולם נוצרת סוג של תלות בחטיף למניעת התנהגות זו.

הגישה המשולבת נגד נביחות

בסופו של דבר, גם קולר נגד נביחות וגם כלים אחרים הינם רק כלים, ואילופו של כלב הינו תהליך חינוכי שלם המבוסס על תקשורת עם הכלב, יצירת הרגלים והתניות, והכרת הטריגרים שמניעים התנהגויות שונות של הכלבים.

לכן בעת טיפול בנביחות יתר של כלבים, מאלפי כלבים תמיד ישתמשו בכמה כלים במשולב, ולא רק בכלי אחד באופן בלעדי ללא שימוש בטכניקות נוספות. מאלפי כלבים יודעים שאסור "לשים את כל הביצים בסל אחד".

מאלפי כלבים גם יאמנו גם את בעלי הכלבים כיצד לחזק באופן עצמאי את ההתנהגות החיובית של כלביהם בעת שהם נמנעים מלנבוח, וכיצד לנהוג כאשר הכלבים מפירים את ההתניות ונוקטים בהתנהגות השלילית של נביחות יתר.

השימוש בקולר נגד נביחות וכלים לגירוי שלילי אחר נועד להיות זמני, עד ליצירת התניה מספיק חזקה במוחו של הכלב למניעת ההתנהגות השלילית שלו. אם משך הזמן מתארך יותר מדי, ייתכן כי הכלי שנבחר למניעת התנהגות זו אינו אפקטיבי או מדוייק מספיק, ויש לשקול את החלפתו.

ישנם מומחים לאילוף כלבים בכל איזורי הארץ, וכמעט בכל יישוב מרכזי. באיזור הצפון, ניתן למצוא כמובן מומחי אילוף כלבים בצפון בכל הערים והעיירות המרכזיות – מאיזור מטרופולין חיפה, עבור ביישובי העמקים והגליל, ועד רמת הגולן ואצבע הגליל.

חשוב להתייעץ עם מאלף כלבים מקצועי לפני שמתחילים שימוש בקולר נגד נביחות, על מנת להתאים את הקולר הנכון לסוג הכלב שלך, לגודלו ולגילו של הכלב.

תוכן עניינים

אילוף כלב תוקפן
אילוף כלבים
אילוף כלב תוקפן בצורה נכונה ומקצועית

אילוף כלב תוקפן בצורה נכונה ומקצועית – ניסיון לאלף כלב בעל בעיות התנהגות מחייב ידע מקצועי והכשרה מעשית. בנוסף, כדאי לנצל את ההזדמנות ולנסות לאלף