כלבים קטנים

כלבים קטנים – בין אם אתם חובבי כלבים ובין אם לא, מבחינתנו אי אפשר לעמוד בפני כל כלב ובמיוחד בפני הגורים המותקים אולם יהיו כאלה שיגידו כי יעדיפו את הסוגים הקטנים יותר ברמה שלא יוכחו לעמוד בפניהם. הם חמודים, מצחיקים ותופסים מקום במשפחה כחלק בלתי נפרד ממנה.

כיום, מבחינה סטטיסטית, רוב האנשים יעדיפו לגדל כלב מסוג קטן וזאת בטענה כי הגידול של כלבי כאלו נוח יותר, יש כאלו שיחלקו על טענה זו. כחלק מהיתרונות של הכלבים הקטנים ניתן למנות את העובדה כי הם נוחים יותר לגידול ביתי, ברוב המקרים מסתדרים מעולה עם ילדים ונראים פחות מרתיעים מאשר הסוגים הגדולים יותר.

סוגים של כלבים שנחשבים לקטנים

סוגים נפוצים ביותר במדינת ישראל בימינו הם הכלבים הקטנים מסוג בורדר קולי, פינצ'ר, פומרניאן ומלטז אז, בואו נכיר אותם קצת…

כלב קטן מסוג פינצ'ר

מקור גזע הפינצ'ר נמצא בגרמניה והוא מתחלק בין 2, הפינצ'ק והפינצ'ר הננסי. יהיו כאלה שיטענו כי הוא צאצא של סוג הטרייר והוא התפתח בגרמניה. אחרים יטענו כי סוג זה נוצר לאחר הכלאה בין הכלב ההולנדי לבין הגרייהאונד האיטלקי.

טענה נוספת אומרת כי הפינצ'ר נוצר מגזע הדוברמן. מה שמאחד בין כל התיאוריות זה העובדה כי בכולן ניתן לדעת בוודאות כי מדובר בגזע קדום. האופי של הכלב יהיה נועז ופעלתן, מלא בביטחון, עירני, עקשן, אמיץ וברוב המקרים גם תגלו כי הכלב הזה אוהב מאוד לנבוח אך החשוב מכל מדובר בכלב נאמן ואינטליגנט גם יחד.

כלב מלטז

כלבים אלה יסתדרו בדרך כלל עם ילדים קטנים וחיות מחמד נוספות אך יש לזכור כי במרבית המקרים, התנהגות הכלב תלויה בהתנהגות בעליו. המלצה שלנו- אל תתנו לו להרגיש שהוא המנהיג בבית. פרוותו תהיה קצרה בצבעי חום או שחור, מומלץ להבריש את הפרווה של הפינצ'ר לעיתים ולספק לו זמן פעילות גופנית מחות לבית כדי שיפרוק אנרגיות. כלבים מסוג זה חיים לרוב בין הגילאים 13-15.

קטן ומקסים – מלטז

הסוג הבא הנפוץ גם כן הינו המלטז, גובהו מתנוסס לגובה של 20-25 ס"מ ומשקלו נע בין 2-4 ק"ג. מדובר בכלב הנחשב לקטן מאוד, ראשו עגול ועיניו גדולות. נחשב לסוג השוע בפרווה בדרך כלל בצבע לבן אך אינו מנשיר ועל כן נחשב לכלב היפו אלרגני.

המלטז אוהב מאוד תשומת לב, נחשב לכלב שובב ולעיתים אף יכול להיות תוקפן במצבים מסוימים. גידול כלב זה עדיף בתוך הבית, מתאים גם לדירה קטנה יחסית מפאת גודלו הקטן. במידה ויש לכם ילדים בבית אתם יכולים להיות בטוחים שכלב זה אוהב וחברותי מאוד לילדים קטנים.

מבחינת הטיפוח, שימו לב כי יש להקפיד על כך שלא ייווצרו כתמים על הפרווה שלו למעט באזור העיניים ששם הם נחשבים ל"נורמליים". במידה ומתפתחים אצל כלבכם כתמי "דמעה" ניתן לטפל בהם בעזרת מים פושרים זכרו, יש לנקות ולהבריש את הפרווה באופן יומיומי וכאשר מזג אוויר מתקרר, אנו ממליצים להלביש את הכלב בבגד חם.

משום שאנו מדברים על כלב פעלתן ועירנו, יש לקחת אותו לטיולים ארוכים, לגינות כלבים ולאפשר לו להשתולל מוץ לבית. הכלב נחשב לחכם מאוד ועל כן יהיה לכם קל יחסית לאלף אותו. המלצה שלנו- אימצו את הפעולה של חיזוקים חיוביים כך למשה תוכלו "לקנות" את חיבתו של הכלב ואילופו בצורה מהירה ויעילה יותר.

כלבי הפומרניאן

סוג נפוץ גם כן הינו ה הפומרניאן (או פומרניין). מדובר בגזע פופולארי מאוד ונחשב ל"עילית" ובהתאם לכך גם מחיריו בשוק גבוהים מהרגיל. כל זאת נובע מהעובדה שבמאה ה-17 כלבים מסוג זה אומצו ע"י משפחות מלוכה רבות באירופה. הפומרניאן הגיע מגזע השפיץ מקורו בגרמניה- פולין.

כלב הפומרינאן נחשב גם הוא להיפו אלרגני, מתנוסס לגובה של 14-22 ס"מ במקל של 1.5-2.5 ק"ג. פרוותו שופעת ונעימה ונחשבת כפרווה כפולה והיא מסודרת בצורה שהפרווה החיצונית ארוכה יותר וגסה ואילו הפנימית רכבה ושופעת השומרת על חום גופו של הכלב. כלבים מסוג זה ידידותיים מאוד ונאמנים לבעלים שלהם, לעיתים נוטים לחשוב כי הם כלבים גדולים למרות שלא כך הדבר ו"סובלים" מעודף ביטחון עצמי.

כלב פומרניאן

כדי לשמור על הכלב מטופל, אנו מציעים להשקיע זמן ב בהברשת הפרווה שלהם על בסיס יומיומי. תוכלו לגדל את הכלב הנל בדירה או בבית, שימו לב כי יש לשמור על חום גופו במידה ומזג האוויר מתקרר בחוץ. בנוסף, ניתן לומר על סוג זה כי כלבי הפומרניאן מתמודדים בדרך כלל עם בעיות מפרקים ולעיתים עלולים לסבול מנשירת שיער והשחרת העור, כל מקרה נבחן לגופו ואנו ממליצים לגשת ישירות אל הוטרינר המטפל.

לגבי תזונת הפומרניאן, כלבים מסוג זה סובלים מנטייה להשמה ועל כן יש לבחור להם את המזון בהתאם, שלא יהיה שומני מדי, שיהיה יבש ולחלק את הארוחות לפעמיים ביום בלבד.

כלב בורדר קולי

כלב הקולי, או בשמו המלאה, הבורדר קולי. מקורו של הגזע הזה נמצא בין אנגליה לסקוטלנד, ממנו ניתן להסיק כי במראהו דומה לכבסה, וזאת כתוצאה מכמות הפרווה הנמצאת על גופו. עם גידולו של הכלב תוכלו לזהות את הפוטנציאל הרב החבוי בו להענקת עזרה וזאת משום שהוא ניחן באינטליגנציה גבוה מאוד.

כלבי הקולי מתנוססים לגובה של 45-55 ס"מ ומשקלם נע בין 12-16 ק"ג. פרוותו של הבורדר קולי תופיע בדרך כלל בצבעים שחור ולבן אולם תוכלו לעיתים לראות אותו עם צבעים נוספים כמו חום. זכרו, מדובר בגזע חכם מאוד, פעלתן ורגיש ועל כן תצטרכו להעסיק אותו ברמה היומיומית עם מגוון פעילויות גופניות ולגרום לו לרוץ ולפרוק אנרגיות מחוץ לבית. בנוסף, ניתן לומר על הגזע הנ"ל כי הוא כלב משפחתי מצויין, מסתדר עם ילדים ויכול לחיות בתוךכלב בורדר קולי הבית (מצריך יציאה מרובה לפריקת אנרגיות בחות כדי שלא יעשה זאת בתוך הבית).

מה שעוד ניתן לומר על סוג זה שהוא חשדן כלפיי אנשים זרים/ חדים המגיעים אל הטריטוריה שלו ועל כן הוא נחשב לכלב שמירה מצוין בנוסף לכל יתרונותיו. כיום, בישראל משתמשים בקולי לרוב לצורך רעיית צאן וזאת כדי שידע להרחיק את הציפורים מהעדר.

אם ברצונכם למסור לאימוץ כלבים קטנים וגדולים אנא פנו למקומות הנכונים ודאגו לכלבים שלכם כאילו היו בן משפחה

מאמרים נוספים:

 

חטיפים לכלבים

כיום, קיימים בשוק מגוון גדול והיצע רחבה מאוד של חטיפים לכלבים קטנים. יש לזכור כי חיות המחמד נחשבים לחלק בלתי נפרד מהמשפחה ועל כן לעיתים יש צורך לצ'פר אותם על התנהגות טובה, למידה של פרטים חדשים או סתם לפנק בחטיף טעים ורצוי שיהיה גם בריא.

יש לזכור כי המזון של הכלב שלנו צריך להיות מאוזן ובאיכות גבוהה ובמידה והתנאים הללו מתקיימים, הכלב לא יהיה זקוק בתוספת חטיפים לצורך השלמת התזונה שלו על כן החטיפים ברובם קיימים כצ'ופר, אקסטרה על התנהגות טובה מצידו של בעל החיים.

כאשר תלכו ותבקרו בחנות חיות, תוכלו לראות מגוון צום של חטיפים בכל מיני צורות. אחת הצורות הנפוצות ביותר היא צורת העצם, גם היא עשויה להגיע במגוון גדלים. בדרך כלל חטיפים מסוג זה לא ניחנים בערך תזונתי מסוים והם נועדו כי להעסיק ולבדר את בעל החיים.

המלצה שלנו, הימנעו מרכישת חטיפי עור שאינם ארוזים וזאת כדי שחיידקים לא יוכלו להצטבר עליהם. בנוסף, תוכלו למצוא חטיפים רבים שיהיו על בסיס בשר, למעשה הבשר עובר ייבוש ובאמצעותו מרכיבים ומארגנים מחדש את המזון לצורת חטיף אטרקטיבית לכלב.

לחטיפים אלה כן יהיו ערכים תזונתיים, המלצה שלנו- התייעצו עם עובדי החנות הם יובילו אתכם אל החטיף האולטימטיבי עבור חיית המחמד הספציפית שלכם. חלקם הגדול של החטיפים יעברו הליך של אפייה וידמו מעין עוגייה. חטיפים מסוג זה בדרך כלל יכילו חומרי גלם צמחיים וגם הם יוכלו להעניק ערכים תזונתיים לבעל החיים.

זכרו, אל תגזימו עם כמות החטיפים המוצעת לבעל החיים שלכם, יש להניח שהכלב לא יידע להציב לעצמו גבולות ולדחות את ההצעה שלכם בנימוס, על כן תהיו אתם "המבוגר האחראי". כל דבר בחיינו הוא מצוין כשהוא נעשה במידה הנכונה וכך גם כאן. תוכלו לתת את החטיפים כפרס, כצ'ופר, כחלק מהאילוף ואף ליצור משחקים בעזרתם אך הימנעו ממתן יתר אוכל לכלב הקטן שלכם.

תוכן עניינים

אילוף כלב תוקפן
אילוף כלבים
אילוף כלב תוקפן בצורה נכונה ומקצועית

אילוף כלב תוקפן בצורה נכונה ומקצועית – ניסיון לאלף כלב בעל בעיות התנהגות מחייב ידע מקצועי והכשרה מעשית. בנוסף, כדאי לנצל את ההזדמנות ולנסות לאלף